Republican presidential candidate Donald Trump speaks to supporters as he takes the stage for a campaign event in Dallas, Monday, Sept. 14, 2015. (AP Photo/LM Otero)

Donald John Trump je ztělesněním amerického úspěchu. Průběžně rozšiřuje své zájmy v oblasti nemovitostí, sportu a zábavy. Absolvoval Wharton School of Finance. Je uznávaným autorem víc jak patnácti bestsellerů, a hned jeho první kniha, Umění dohody, je považována za obchodní klasiku a jednu z nejúspěšnějších obchodních knih všech dob. Kromě kandidáta Republikánské strany v prezidentských volbách tak představuje i obchodního magnáta a televizní hvězdu zároveň. 

Donaldu Trumpovi je 70 let, narodil se v Queensu v New Yorku v roce 1946. Začátky své byznysové kariéry nastartoval v Trump Organization, firmě svého otce. Jedním z jeho prvních projektů byla revitalizace bytového komplexu Swifton Village v Cincinnati ve státě Ohio, na které vydělali 6 milionů dolarů.

Trump je předsedou a generálním ředitelem společnosti The Trump Organization, která stále obchoduje s nemovitostmi. Provozuje také kasina a hotely po celém světě, největší jsou v New Yorku, Las Vegas a Atlantic City. Díky své reality show Učeň, ve které skupina lidí bojovala o práci v jeho podniku na americkém televizním kanále NBC, se stal i mediálně slavným. Zahrál si v několika filmech, dvakrát byl nominován na Cenu Emmy. Díky tomu dobře ví, jaká je síla médií, a každé jeho vystoupení je jedna velká show.

V roce 1977 se Donald Trump oženil s českou modelkou a lyžařkou Ivanou Zelníčkovou. Spolu mají tři děti: Donalda Jr., Ivanku a Erica. Donald Jr. hovoří plynně česky. V roce 1990 Trump poprvé a zatím i naposled navštívil tehdejší Československo, účastnil se pohřbu Ivanina otce ve Zlíně. Manželé se rozvedli v roce 1992, dodnes se ale přátelí a Ivana mu často radí. Donald se poté oženil ještě dvakrát.

Svou kandidaturu na prezidentský úřad Donald Trump formálně oznámil v červnu 2015, oficiálně se republikánským kandidátem stal letos v červenci v Clevelandu. V listopadu 2016 se utká s kandidátkou Demokratické strany Hillary Clintonovou.

podpis-maly