WikiLeaks: Uniklý e-mail od Hillary: Saúdové a Katar financují Islámský stát!!


  1. Homepage
  2. WikiLeaks: Uniklý e-mail od Hillary: Saúdové a Katar financují Islámský stát!!
60bfe17-76438-ama5-2048x0-shrink

Komentujeme pro vás:

Tohle je opravdu zajímavé, a blížící volby to asi poznamená. Wikileaks zveřejnili e-mail, který Hillary v srpnu 2014 poslala Johnu Podestovi, šéfovi její kampaně. Podesta býval mimo jiné také personálním šéfem Bílého domu za Billa Clintona a Baracka Obamy. V e-mailu Hillary popisuje 8bodový plán, jak porazit ISIS v Iráku a Sýrii. Podle ní by Spojené státy měly podpořit kurdské síly na zemi a vyhnout se konvenční pozemní operaci.
„…musíme využít naše diplomatické a další tradiční zpravodajské prostředky, aby vyvinuly tlak na vlády Kataru a Saúdské Arábie, které poskytují tajnou finanční a logistickou podporu pro Islámský stát a další radikální sunnitské skupiny v této oblasti,“ napsala Clintonová Podestovi.
Jak to asi může vědět? Když Trump říká, že Clintonová Islámský stát vytvořila, asi nebude daleko od pravdy. Nebo je ropa ten důvod, proč je Saúdská Arábie spojencem USA? A může neschválení zákona, který znemožňoval soudit Saúdy za 11. září, souviset se snížením těžby a s dalším růstem světových cen ropy? Globalisté musí být šťastní, všechno souvisí se vším…
 
 Původní článek

Democratic presidential nominee Hillary Clinton sent an email to her campaign chairman John Podesta in 2014, who was then-counselor to President Barack Obama, that said Saudi Arabia and Qatar are both giving financial and logistical support to the Islamic State and other extremist Sunni groups, according to a recent Wikileaks release.

Clinton sent the email on August 17, 2014 to Podesta. It was an eight-point plan to defeat ISIS in Iraq and Syria. Clinton’s email said that the United States should support Kurdish forces on the ground with U.S. military advisers and avoid the use of a conventional ground operation.

“While this military/para-military operation is moving forward, we need to use our diplomatic and more traditional intelligence assets to bring pressure on the governments of Qatar and Saudi Arabia, which are providing clandestine financial and logistic support to ISIL and other radical Sunni groups in the region,” Clinton wrote.

The former secretary of state added: “This effort will be enhanced by the stepped up commitment in the [Kurdish Regional Government]. The Qataris and Saudis will be put in a position of balancing policy between their ongoing competition to dominate the Sunni world and the consequences of serious U.S. pressure.”
The email from Clinton to Podesta contains a similar format of previous intelligence reports Clinton ally Sidney Blumenthal would send to the former secretary of state. The Daily Caller has previously reported how Clinton had previously asked aides to remove markings showing Blumenthal wrote the reports before sending them to White House officials.

The August 2014 email that pointed the finger at Saudi Arabia and Qatar does not contain any information linking it to Blumenthal in particular and is sent from one of Clinton’s personal emails. The batch of Wikileaks emails has not been independently verified by TheDC. However, Clinton and her spokesman Brian Fallon did not dispute the legitimacy of leaked speech transcripts released by Wikileaks at Sunday’s debate.

TheDC reached out to the Clinton campaign and asked if they dispute the legitimacy of the email, but they have not responded. The Daily Caller also emailed Blumenthal asking if he authored the memo, and he also did not respond.

Qatar has given between $1 million and $5 million to the Clinton Foundation and Saudi Arabia has donated upwards of $25 million dollars to the Foundation.

In 2010, Clinton’s top aide said that the up to $60 billion weapons transfer of fighter jets and helicopters to Saudi Arabia was a “top priority.” The Clinton campaign did not give comment when The Daily Caller asked if Hillary was elected would she cede military support to Saudi Arabia and Qatar.

www.dailycaller.com

 

Budeme rádi, když se přidáte,……..budeme rádi, když budete souhlasit,……………..budeme rádi, když nebudete souhlasit, ale nebudeme rádi, když budete lhostejní.

213544 hlasů Dej palec!