Wall Street Journal: Vazby Hillary na FBI jsou mnohem těsnější! Sponzoring manželky muže, který vyšetřoval její e-maily!!


  1. Homepage
  2. Wall Street Journal: Vazby Hillary na FBI jsou mnohem těsnější! Sponzoring manželky muže, který vyšetřoval její e-maily!!
b3c83d78e5ad5c49972ddddde52ac1

Komentujeme pro vás:

Pro obyčejné lidi je zřejmě snáz uchopitelné nařčení z osahávání, než e-maily s tajnými dokumenty posílané na server, který nebyl oficiálně schválen… To nic nemění na tom, že kauza má mnohem hlubší rozměr! Wall Street Journal odhalil, že vlivný demokratický guvernér státu Virginie Terry McAuliffe, který má dlouholeté vazby na Clintonovy, dal téměř půl milionu dolarů na volební kampaň manželky úředníka FBI, který později pomohl dohlížet na „správné“ vyšetřování Clintonovic e-mailu!! Jeden z dílů oblíbeného politického seriálu Jistě, pane ministře se jmenuje „Ruka ruku myje“, a to bude zřejmě i tento případ. Nejde přece o to, aby Hillary fyzicky někomu donesla obálku, jde o dlouhá léta budované sítě, které lze využít v případě potřeby. A přesně to má Donald Trump na mysli, když lidi vyzývá „pojďme vysušit tu washingtonskou bažinu“!

 Původní článek

The political organization of Virginia Gov. Terry McAuliffe, an influential Democrat with longstanding ties to Bill and Hillary Clinton, gave nearly $500,000 to the election campaign of the wife of an official at the Federal Bureau of Investigation who later helped oversee the investigation into Mrs. Clinton’s email use.

Campaign finance records show Mr. McAuliffe’s political-action committee donated $467,500 to the 2015 state Senate campaign of Dr. Jill McCabe, who is married to Andrew McCabe, now the deputy director of the FBI.

The Virginia Democratic Party, over which Mr. McAuliffe exerts considerable control, donated an additional $207,788 worth of support to Dr. McCabe’s campaign in the form of mailers, according to the records. That adds up to slightly more than $675,000 to her candidacy from entities either directly under Mr. McAuliffe’s control or strongly influenced by him. The figure represents more than a third of all the campaign funds Dr. McCabe raised in the effort.

Mr. McAuliffe and other state party leaders recruited Dr. McCabe to run, according to party officials. She lost the election to incumbent Republican Dick Black.

A spokesman for the governor said he “supported Jill McCabe because he believed she would be a good state senator. This is a customary practice for Virginia governors… Any insinuation that his support was tied to anything other than his desire to elect candidates who would help pass his agenda is ridiculous.”

Among political candidates that year, Dr. McCabe was the third-largest recipient of funds from Common Good VA, the governor’s PAC, according to campaign finance records. Dan Gecker received $781,500 from the PAC and $214,456 from the state party for a campaign that raised $2.9 million, according to records; and Jeremy McPike received $803,500 from the PAC and $535,162 from the state party, raising more $3.8 million that year for his candidacy.

The governor could recall only one meeting with Mr. McCabe—when he and other state Democrats met with the couple on March 7, 2015, to urge Dr. McCabe to run, according to the spokesman.

The FBI said in a statement that during his wife’s campaign Mr. McCabe “played no role, attended no events, and did not participate in fundraising or support of any kind. Months after the completion of her campaign, then-Associate Deputy Director McCabe was promoted to Deputy, where, in that position, he assumed for the first time, an oversight role in the investigation into Secretary Clinton’s emails.”

www.foxnews.com

 

Budeme rádi, když se přidáte,……..budeme rádi, když budete souhlasit,……………..budeme rádi, když nebudete souhlasit, ale nebudeme rádi, když budete lhostejní.

213544 hlasů Dej palec!