Volitelé dnes vybírají prezidenta. Trump to má jisté. Nabízíme 5 věcí, kterým věnovat pozornost


  1. Homepage
  2. Volitelé dnes vybírají prezidenta. Trump to má jisté. Nabízíme 5 věcí, kterým věnovat pozornost
trump-2016

538 volitelů se dnes sejde ve svých státních kapitolech a vhodí hlas. Nesejdou se dokonce ani na jednom místě, ani o tom nebudou debatovat. Trump jich 8. listopadu získal 306, ke zvolení mu stačí 270. Clintonová se tomuto číslu se svými 232 voliteli ani neblíží. Dnešní výsledky se proto očekávají téměř přesné. Dokonce ani přes doslova zběsilý tlak na republikánské volitele, aby Trumpa nevybrali, se našel pouze jeden. Výsledek je tedy očekávatelný, navíc se ho dozvíme tak jako tak až v lednu, kdy se budou hlasy veřejně předčítat. Čemu tedy na „volebním pondělí“ věnovat pozornost?
 
1. Kolik Trumpových volitelů zradí?
 
Nejsou známy žádné důkazy o širším počtu volitelů, kteří buď přeběhnou k demokratům nebo zvolí úplně jiného kandidáta. Takzvaní „Hamiltonští volitelé“ potřebují na svou stranu dostat víc jak 36 republikánů, potom by prezidenta vybírala Sněmovna reprezentantů. Tu ale tak jako tak kontrolují republikáni, takže by nejspíš stejně vybrali Trumpa. Nicméně – od roku 1836 není znám případ, kdy by přeběhl víc než jeden volitel.
 
2. Kolik demokratů nakonec udělá kompromisní volbu?
 
Demokratičtí volitelé jsou ti, kdo burcují lidi ke vzpouře, přestože jsou prakticky bezmocní výsledek změnit. Hrstka volitelů se plánuje spojit kolem republikánské alternativy jako protest, ale není jasné, kolik jich nakonec bude. Teoreticky by se 232 demokratů mohlo spojit s 38 republikány a zvolit „alternativního“ prezidenta. Prakticky ale budou rebelové rádi aspoň za tucet volitelů, kteří se spojí.
 
3. Kdo se stane „nevěrným volitelem“?
 
Volitelé se na svá místa dostávají v různých zemích různým způsobem. Někde je vybírá strana, někde jsou voleni přímo lidmi, někde se volí sami navzájem. To znamená široký rozptyl zájmů. Mnozí ale zároveň stoupali funkcemi svých stran a jsou proto velmi loajální. Protože se neočekává, že by některý volitel měnil vůli voličů, kterou má respektovat (a za což mu hrozí poměrně směšná pokuta 1000 dolarů), bylo by velkým překvapením, kdyby se některý z těchto loajálních lidí rozhodl ke změně. 29 států a D.C. zavazuje vůli voličů přímo zákonem, žádný volitel ale nikdy nebyl za nerespektování nijak potrestán. Bylo by to tedy mnoho právních novinek.
 
4.Co Trump tweetne?
 
Donald Trump je prostě Commander-in-Tweet, všechno na této sociální síti komentuje a s nikým a ničím se nepáře. Občas jde trochu za hranu diplomatických zvyklostí, firmě Lockheed takhle dokonce srazil cenu akcií. Bude proto zajímavé sledovat, co napíše. Zda nějak okomentuje, pokud větší množství volitelů zběhne, nebo to nechá být. Zda oznámí svoje vítězství, pokud vše půjde tak, jak očekává. Nechme se překvapit.
 
5. Změní volba pohled na sbor volitelů?
 
Volby roku 2016 ukázaly celou řadu plusů a mínusů současného způsobu voleb a přepočtu hlasů, stejně jako přímé a nepřímé volby dohromady. Teď se možná ukáže (my doufáme, že ne), že rozhodnutí voličů vlastně nic neznamená. Proto bude zajímavé sledovat, jak volitelé budou volit. Jde i o to, že Clintonová získala celkově víc hlasů než Trump, a demokratům se to samozřejmě nelíbí. Otázkou je, zda by při jiném způsobu voleb neprobíhala kampaň úplně jinak, v každém případě se o celém systému diskutuje stále víc. Na druhou stranu – zatímco po volbách v roce 2012 chtělo změnu na přímou volbu 54 procent republikánských voličů, po letošních volbách to bylo pouhých 19 procent.
 
Nechme se tedy překvapit, zásadní změnu ale, kromě zoufalých demokratů, očekává opravdu málokdo.

Budeme rádi, když se přidáte,……..budeme rádi, když budete souhlasit,……………..budeme rádi, když nebudete souhlasit, ale nebudeme rádi, když budete lhostejní.

213544 hlasů Dej palec!