Tvrdá jednání: Donald Trump zavelel posílat nelegály zpátky do Mexika, obhájit to jede ministr zahraničí Tillerson. Tam s tím ale nikdo nepočítá!


  1. Homepage
  2. Tvrdá jednání: Donald Trump zavelel posílat nelegály zpátky do Mexika, obhájit to jede ministr zahraničí Tillerson. Tam s tím ale nikdo nepočítá!
7680e6ed-a5b2-4f21-b58d-1f3e6ae1f5e4

Prezident Trump se svých předvolebních slibů rozhodně nevzdává, dolaďuje další exekutivní opatření, které zabrání nebezpečným lidem vstup do USA. Bude velmi podobné tomu prvnímu, které mu soud pozastavil, ale patřičně ošetřené, aby tentokrát vydrželo. A není to jediný krok. Ministr zahraničí Rex Tillerson se chystá do Mexika, kde bude imigrační politika jedním z hlavních témat. Tillerson je zvyklý spíš na vyjednávání podmořských vrtů a dalších otázek týkajících se těžby ropy, je ale ostříleným vyjednavačem. Mexiko však bude oříšek. Zuby nehty se brání stavbě hraniční zdi, kterou Trump během kandidatury sliboval s tím, že ji Mexiko navíc zaplatí. Přes stávající hranici, která je přes 3000 kilometrů dlouhá, se totiž i přes řadu bezpečnostních opatření stále dokáže dostat velké množství lidí, hlavně těch, kteří se do USA nejdou zrovna živit poctivou prací. Tillersona čeká kromě obhajoby vracení mexických nelegálů ještě jedna věc – USA chtějí začít využívat toho, že začnou do Mexika vracet i lidi, kteří sice přišli z Mexika, pochází ale z jiných zemí. Volá po tom Ministerstvo vnitřní bezpečnosti. A na Mexiku by potom byl jejich další osud. Deportovaní nelegálové nazývaní termínem „OTM“ – Other Than Mexicans – mohou skončit v uprchlických táborech, se kterými má Mexiko bohaté zkušenosti – například v 80. a 90.letech prchaly desetitisíce lidí před občanskou válkou v Guatemale. Po příměří a zásahu OSN se jich sice většina vrátila, stihli ale založit novou generaci, která už v Mexiku zůstala. A totéž se teď může opakovat. Mexiko ale na nic takového připraveno není, nikdo to nečekal a například reverend Patrick Murphy, který v hraničním městě Tijuana provozuje úkryt „Casa del Migrante“, možnou deportaci uprchlíků komentuje slovy: “Ne, v žádném případě, tvaru ani formě.“  Princip je ale jasný – Mexiko by mělo lépe hlídat svoje hranice. To se zjevně i kvůli korupci nedaří a potom není ani velký zájem, proč tyto lidi nenechat nenápadně projít do USA…Mexiko tím sice problém vyřeší, ten potom ale ve Spojených státech roste. Kriminalita, drogy…a bobtnalo to tak dlouho, dokud nepřišel Donald Trump a neřekl DOST.

Budeme rádi, když se přidáte,……..budeme rádi, když budete souhlasit,……………..budeme rádi, když nebudete souhlasit, ale nebudeme rádi, když budete lhostejní.

213544 hlasů Dej palec!