Trump slaví první úspěch, a to ještě ani neúřaduje! Můžeme se z toho poučit i my?


  1. Homepage
  2. Trump slaví první úspěch, a to ještě ani neúřaduje! Můžeme se z toho poučit i my?
trump-threatens-35-percent-tax-on-ford-donald

Se svým plánem razantního cla na zboží z Mexika nejen že nenarazil, naopak! Trump totiž chtěl docílit toho, aby americké firmy nepřesouvaly továrny do zemí s levnější pracovní silou. Tím samozřejmě v USA klesala zaměstnanost. Takže potom máte zemi plnou úspěšných firem, které zboží vyrábí za zlomek ceny třeba v Číně, doma ale není, kdo by výrobky kupoval, protože nemá plat. No a ten první úspěch? Trump oznámil, že společnost Ford nebude přesouvat továrnu na Lincolny! Ty se měly začít vyrábět v Mexiku, tedy přesně ta situace, proti které brojil. Nakonec je dál budou montovat v Kentucky. Je to další rána i pro Mexiko, které teď musí začít vymýšlet, co bude vyrábět, protože další automobilky budou jistě následovat. S 35% clem by byly všechna auta neprodejná. 
A co z toho plyne pro nás? Česko je hlavně továrnou a montovnou pro evropské automobilky, takže jsme spíš v pozici Mexika, pokud by se Evropská unie začala drolit, clo může udeřit i na nás. Paralela je trochu jinde, jsou to zisky, které odtékají z Česka. Chtělo by to nějakého Trumpa, který firmy přinutí nevyvádět vše, co vydělají. Jsou to ročně stovky miliard. Zatím se všichni tváří, že kvůli společnému evropskému trhu nelze například banky donutit, aby své čisté zisky kolem 10ti miliard za každý bankovní dům ponechali u nás, to si ale o zdi s Mexikem mysleli donedávna také…

 

Budeme rádi, když se přidáte,……..budeme rádi, když budete souhlasit,……………..budeme rádi, když nebudete souhlasit, ale nebudeme rádi, když budete lhostejní.

213544 hlasů Dej palec!