Trump si rýpl do Obamy za pozdní propuštění Warmbiera ze Severní Koreje


  1. Homepage
  2. Trump si rýpl do Obamy za pozdní propuštění Warmbiera ze Severní Koreje
otdm

Prezident Trump se kvůli smrti vysokoškolského studenta, vězněného v Severní Koreji, opřel do svého předchůdce, prezidenta Obamy. Podle něj by Otto Warmbier – uvězněný Severní Koreou právě během Obamovy vlády – mohl být dnes naživu, kdyby ho Spojené státy „přivedly domů dříve“.

„Je úplná hanba, co se stalo s Ottem. Nikdy jsme neměli připusit, aby se to stalo. A upřímně řečeno, kdyby se vrátil domů dřív, myslím, že výsledek by byl hodně jiný, “ řekl Trump během setkání v Bílém domě s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. Přestože Trump výslovně nespecifikoval Obamovu administrativu, bývalý prezident vydal prohlášení, ve kterém své úsilí o osvobození Warmbiera brání.

„Během vlády Obamovy administrativy jsme neměli žádnou vyšší prioritu než zajistit propuštění Američanů zadržovaných v zámoří,“ řekl Obamův mluvčí Ned Price. Dodal, že Obamovi se během jeho působení podařilo ze Severní Koreje osvobodit 10 Američanů. „Je bolestné, že pan Warmbier mezi nimi nebyl, ale naše úsilí v jeho záchranu nikdy nezmizelo, a to ani v posledních dnech administrativy,“ řekl Price.

Po zveřejnění Priceových připomínek se Trump vydal na Twitter, aby ukázal, jak požádal Čínu o vyjednávání ve prospěch USA, aby Warmbiera osvobodil v dalším, který byl občas zastřený u Obamy.

„Přestože velmi oceňuji úsilí prezidenta Xi a Číny o pomoc se Severní Koreou, nepomohlo to. Alespoň vím, že se Čína pokusila!“ tweetoval prezident Trump.

22letý Warmbier, student univerzity ve Virginii, byl v kómatu více než rok. Zemřel šest dní poté, co byl propuštěn režimem Kim Čong-una. Zadržován byl téměř 18 měsíců poté, co byl odsouzen za krádež propagandistického plakátu při návštěvě Severní Koreje a loni v březnu byl odsouzen k 15 letům těžké práce. Následně upadl do kómatu, z kterého už se neprobudil. Senátor John McCain popsal Warmbierovu smrt jako „vraždu“, ale apeloval na Američany „hloupé“ dostatečně na to, aby cestovali do Severní Koreje, aby podepsali dokument, kterým USA vyvazují z povinnosti se o ně postarat, pokud se jim něco stane. Severní Koreu ročně navštíví přibližně 1 000 Američanů, a to navzdory varování ministerstva zahraničí před cestou. Společnost Young Pioneer Tours, jejíž služby Warmbier na své cestě využíval, uvedla, že už Američany do země vozit nebude. Zatím posledním, kdo se na návštěvu vydal, byl americký basketbalista Dennis Rodman, který se s Kim-Čong-Unem přátelí.

Budeme rádi, když se přidáte,……..budeme rádi, když budete souhlasit,……………..budeme rádi, když nebudete souhlasit, ale nebudeme rádi, když budete lhostejní.

213544 hlasů Dej palec!