Trochu z jiného soudku: Proč není před roboty v bezpečí žádné pracovní místo?


  1. Homepage
  2. Trochu z jiného soudku: Proč není před roboty v bezpečí žádné pracovní místo?
robot

 

Politika, zbrojení, dávky, hypotéky, sociální systém, zaměstnanost, zdravotnictví…termíny, které se opakují neustále dokola. Za nimi ale potichu a nenápadně roste nebezpečí v podobě stále schopnějších robotů. Hollywood se mýlil. Roboti nepůjdou po nás. Půjdou po pracovních místech. A proč to zmiňuji tady, na palci pro Trumpa? Protože Trump bude zřejmě první, kdo vstoupí do přímé konfrontace s důsledky novodobé robotizace. Samořiditelná auta v dohledné době nahradí miliony řidičů kamionů, dodávek nebo taxíků. Potravinové obchody Amazonu možná už letos ukážou, že další milion prodavačů, pokladních a doplňovačů také není potřeba.

A pozor, aby nastala velká společenská nerovnováha a nepokoje, stačí už dvacetiprocentní nezaměstnanost! Podle 4 roky staré studie ekonomů z Oxfordu ohrožuje automatizace v následujících letech 47 % amerických pracovních míst! Zbývá tedy už jen 16 let. A je to možná ještě horší. Reform, britský think-tank přišel se studií, podle které je zbytečných dokonce 90 % úřednických míst, které by vládě ušetřily 8 miliard dolarů ročně! Problém je ale úplně jinde – co budou lidé dělat? Ukazuje se, že většina činností je opravdu mechanická, přestože není třeba zrovna u pásu. Tudíž ji zastane robot. A to i v tak specifickém oboru, jakým je medicína. Počítačový algoritmus například odhalil rakovinu plic s 90% přesností, zatímco lékař byl úspěšný jen ze 40 %… Skončí zřejmě také školy tak, jak je známe. Nově budou děti učit smartphony, přizpůsobené individuálním schopnostem každého dítěte.

Elon Musk upozornil na další problém: kde budou lidé brát smysl života, protože mnoho z nich ho získává prostřednictvím svého zaměstnání. „Pokud nejste potřební, pokud zde není potřeba vaší práce, jaký máte smysl?“

Vypadá to vzdáleně, budoucnost je ale mnohem blíž.  Zkuste se schválně zamyslet, jak moc je zrovna vaše pracovní činnost kreativní a jak velký má společenský přínos. Kdo si myslí, že ohroženy jsou jen pásové činnosti, možná ho překvapí, že počítače už dokážou na 90 % trefit i výsledek soudního procesu. Úkolem novodobých elit nebudou války ani další hromadění majetku, bude to najít lidem novou motivaci a smysl života.

 

 

Budeme rádi, když se přidáte,……..budeme rádi, když budete souhlasit,……………..budeme rádi, když nebudete souhlasit, ale nebudeme rádi, když budete lhostejní.

213544 hlasů Dej palec!