Tillerson vyzývá arabské národy, aby vyřešily roztržky s Katarem. USA tam mají velkou základnu…


  1. Homepage
  2. Tillerson vyzývá arabské národy, aby vyřešily roztržky s Katarem. USA tam mají velkou základnu…
tiller

Ministr zahraničí Rex Tillerson vyzval představitele států v Perském zálivu, aby si „společně sedli“, aby vyřešili své rozpory a prohlubující se diplomatický spor s Katarem. „Rozhodně bychom měli povzbudit všechny strany, aby společně seděly a řešily tyto rozpory,“ řekl Tillerson během zastávky v Sydney. „Pokud je tu nějaká role, kterou můžeme hrát, pokud jde o pomoc při jejich řešení těchto problémů, myslíme si, že je důležité, aby GCC (Rada pro spolupráci v Perském zálivu) zůstala jednotná.“

Několik států v Perském zálivu – Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Egypt, Jemen, Libye a Saúdská Arábie – oznámilo, že omezují vztahy s Katarem proto, že země podporuje terorismus a také kvůli jeho vztahům s Íránem. Saúdská Arábie, která bojuje proti iráckým povstalcům v Jemenu dva roky, zredukovala diplomatické vztahy a uzavřela hranice se sousedem, aby „chránila svou národní bezpečnost před nebezpečím terorismu a extremismu,“ uvedla oficiální Saudská tisková agentura. Jemen se nechal slyšet, že katarská podpora extrémistickým skupinám v Jemenu je „v rozporu s cíli vyhlášenými zeměmi podporujícími legitimní vládu“.

Saúdská Arábie, Bahrajn, Egypt a Spojené arabské emiráty rovněž pozastavily lety do Kataru. Katar, který je zároveň domovem velké americké vojenské základny používané pro leteckou kampaň proti islámským státním teroristům na Blízkém východě, uvedl, že neexistuje „legitimní odůvodnění“ pro zastavení diplomatických vazeb. Katar byl obviněn z podpory bojovníků ISIS v Iráku a poskytnutí finanční podpory teroristickým skupinám v Sýrii, všechna obvinění země popírá.
Írán v pondělí obvinil prezidenta Trumpa za rozštěpení mezi Saúdskou Arábií a Katarem. Oficiální zpravodajská agentura IRNA citovala dohodu o obchodu se zbraněmi mezi USA a Saúdskou Arábií ve výši 110 miliard dolarů, kterou Trump oznámil během své návštěvy království bohatého na ropu před dvěma týdny. Íránský šéf parlamentního výboru pro národní bezpečnost a zahraniční politiku, uvedl, že USA podporují rozdělení mezi muslimskými zeměmi. „Intervence zahraničních zemí, zejména Spojených států, nemůže být řešením regionálních problémů,“ řekl podle IRNA.

To, co vypadalo jako spanilá jízda, začíná mít po tomto diplomatickém sporu skvrnky.  Trumpova blízkovýchodní cesta přitom rozhodně měla ambici vejít do dějin. Během ní Trump domluvil miliardové kontrakty a jako prezident-usmiřitel navštívil skoro všechny tamní země. Jenže, netrvalo dlouho a cosi, co už dlouho doutná pod povrchem, začíná vystupovat výš a výš. Nebude to ale snadné, například Írán už se smluvně zavázal odebrat desítky velkých boeingů za miliardy dolarů…

Budeme rádi, když se přidáte,……..budeme rádi, když budete souhlasit,……………..budeme rádi, když nebudete souhlasit, ale nebudeme rádi, když budete lhostejní.

213544 hlasů Dej palec!