Tillerson dostal od Trumpa úkol: napravit vztahy s Ruskem


  1. Homepage
  2. Tillerson dostal od Trumpa úkol: napravit vztahy s Ruskem
President Donald Trump looks to Secretary of State Rex Tillerson after he was sworn in in the Oval Office of the White House in Washington, Wednesday, Feb. 1, 2017. (AP Photo/Carolyn Kaster)

Podle ministra zahraničí Rexe Tillersona jsou vztahy Spojených států s Ruskem na nízké úrovni a on sám byl pověřen přímo prezidentem Trumpem k jejich obnovení. Zároveň se nemá při plnění úkolu nechat ovlivnit turbulencemi nad možnými ruskými vazbami na Trumpovu kampaň. Tillerson je momentálně pracovně v novozélanském Wellingotnu. Prohlásil, že nemůže nijak komentovat vyšetřování natož ho ovlivňovat, protože o případu není přímo informován ani do něj nebyl zapojen. „Jasně řekl, že mám postupovat libovolným tempem a v oblastech, o kterých si myslím, že bychom mohli učinit pokrok,“ řekl Tillerson. „Opravdu v tomto nejsem nijak zapojen,“ dodal.
Tillerson, ještě coby generální ředitel společnosti Exxon Mobile, kdysi získal přátelskou čest od ruského prezidenta Vladimira Putina, měl ve svém vztahu s Ruskem těžký začátek. Největší tření bylo dosud jaký přístup zvolit k Sýrii.
V květnu, krátce po útoku USA na Sýrii, Tillerson řekl, že Rusko je buď „komplikované nebo prostě neschopné“ dodržet svůj závazek z roku 2013 zabránit Sýrii získat chemické zbraně.

Tillerson také komentoval Trumpovy provokativní tweety, včetně těch, v nichž prezident kritizoval starostu Londýna poté, co tři útočníci během víkendu zabili sedm lidí a zranili desítky dalších v oblasti London Bridge.
„Prezident má své jedinečné způsoby komunikace s americkým lidem a světem,“ řekl Tillerson. „Dobře mu to posloužilo, a nemám v úmyslu mu radit, jak komunikovat. To je na něm.“
Tillerson řekl, že je potěšen zprávami, že někteří britští imámové odmítají nabízet pohřební modlitby pro londýnské útočníky.
„To je to, co je třeba udělat,“ řekl. „Pouze muslimská víra to zvládne.“

Budeme rádi, když se přidáte,……..budeme rádi, když budete souhlasit,……………..budeme rádi, když nebudete souhlasit, ale nebudeme rádi, když budete lhostejní.

213544 hlasů Dej palec!