Stephen Bannon: Nejsem bílý nacionalista, jsem ekonomický nacionalista


  1. Homepage
  2. Stephen Bannon: Nejsem bílý nacionalista, jsem ekonomický nacionalista
Stephen Bannon, Republican presidential candidate Donald Trump's campaign chairman, attends Trump's Hispanic advisory roundtable meeting in New York, Saturday, Aug. 20, 2016. (AP Photo/Gerald Herbert)

Stane se hlavním poradcem nového prezidenta. Radil mu už během kampaně. Média ho nazývají „kontroverzním ultrapravičákem“, když si ho ale poslechnete, dojde vám, že je to – jako skoro vždycky – trochu jinak. A pochopíte, proč si zrovna jeho Trump vybral, aby mu radil s tím, jak „Make America Great Again“. Bannon se svěřil časopisu Hollywood Reporter. „Temno je dobré. Dick Cheney. Darth Vader. Satan. To je ta síla. Jenom nám pomůže, když to bude pochopeno špatně. Pokud jsou slepí k tomu, kdo jsme a co děláme,“ řekl Bannon. Je to vlastně jinými slovy totéž, co říká Trump ve vztahu k Rusku – zařídíme, aby nás znovu respektovali, teď jsme jim pro smích. Mnoha demokratům vadí Bannonovo spojení se serverem Breitbart News, platformou pro tzv. „alt-right“ hnutí, tedy alternativní pravice. Názory na toto hnutí ale nejsou jednoznačné, sám Trump se od svých ultrapravicových fanoušků distancoval. Vůbec to nemá snadné, a pokud je jeho zeť navíc Žid, minimálně ve středoevropském pojetí ultrapravice se dostáváme na tenký led. Bannon ale říká: „Nejsem bílý nacionalista. Jsem ekonomický nacionalista.“ Tím poukazuje na to, kdo mu vadí – nevadí mu lidé, kteří pracují, kteří nejsou jen odkázáni na cizí pomoc nebo ji zneužívají. V rozhovoru také řekl, že jeho ideologie jde proti těm z demokratů i republikánů, kteří „prodali“ zemi a zároveň tím v Asii vytvořili střední třídu. „Všechno to souvisí s prací. Konzervativci se musí zbláznit. Já jsem ten, kdo prosazuje plán infrastruktury za bilion dolarů. Se zápornými sazbami napříč světem máme skvělou příležitost všechno obnovit. Doky, hutě…nechme to všechno růst a stoupat,“ říká Bannon. „Chystáme se to prostě hodit proti zdi a uvidíme, jestli se to chytí. Bude to stejně vzrušující jako 30. léta, větší než Reaganova revoluce – konzervativci plus populisti v národním ekonomickém hnutí!“ dodává hlaví poradce prezidenta Trumpa.

Budeme rádi, když se přidáte,……..budeme rádi, když budete souhlasit,……………..budeme rádi, když nebudete souhlasit, ale nebudeme rádi, když budete lhostejní.

213544 hlasů Dej palec!