Problém jménem Sýrie: co bude dál? A kde jsou důkazy, kterými se ospravedlňuje nejnovější útok?


  1. Homepage
  2. Problém jménem Sýrie: co bude dál? A kde jsou důkazy, kterými se ospravedlňuje nejnovější útok?
In this picture made available by the U.S. Navy, Wednesday, March 30, 2011, the Arleigh Burke-class guided-missile destroyer USS Barry (DDG 52) launches a Tomahawk cruise missile from the ships bow, off the Libyan coast, Tuesday, March 29, 2011. Barry is currently supporting Joint Task Force (JTF) Odyssey Dawn. (AP Photo/U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 3rd Class Jonathan Sunderman/HO) EDITORIAL USE ONLY

Útok americké armády na syrskou základnu, který je první opravdovou vojenskou akcí schválenou prezidentem Donaldem Trumpem, vyvolává řadu rozporuplných otázek a názorů. My na Palci pro Trumpa sice souhlasíme s drtivou většinou kroků, v kontextu dřívějších prohlášení jsme ale tentokrát mírně na rozpacích.

Základní fakta jsou taková, že Rusko podporuje Bašára Asada a díky tomu se mu podařilo otočit poměr sil na syrském bojišti. USA podporovaly různé rebely, nazývané umírněná opozice a podobně. Už to vypadalo, že Trump, který od začátku volá po likvidaci Islámského státu, podporu zastaví a nechá Asada syrským prezidentem. Dokonce před pár dny řekl, že odstranění Asada už není priorita. Najednou došlo k chemickému útoku, za který podle všech tvrzení může Asad, ví se to během odpoledne a hned další den už na syrskou základnu dopadají desítky tomahawků.

Problémů je několik. Asada podporuje Rusko, a Donald Trump vypadal, že s Putinem našli společnou řeč. Agrese proti spojenci ale jako smíření rozhodně nevypadá. Chtěl prezident Trump ukázat, že bude problémy řešit rychle? Evokuje to totiž záminku k napadení sousedního Iráku v roce 2003, kde se nakonec žádné zbraně hromadného ničení nenašly. Kde jsou důkazy, že za útokem stojí Bašár Asad? A proč by to dělal, když se přízeň světa začíná pomalu vracet na jeho stranu? Rusko už logicky volá po jednání na půdě OSN.

Trump, který odmítal všechny zprávy o ruských hackerech a vlivu na volby, protože nebyly důkazy, by teď měl nějaké důkazy o zapojení syrského režimu předložit. Jinak zpívá stejnou písničku jako demokraté. Dost možná ho obelhaly vlastní tajné služby jako odplatu za to, jaký k nim má dlouhodobě postoj.

A to není všechno – republikánský senátor Rand Paul prezidentovi připomněl, že nejprve musí v Kongresu získat povolení k vojenské akci. „I když všichni odsuzujeme zvěrstva v Sýrii, USA nebyly napadeny,“ uvedl senátor ve svém prohlášení. „Prezident potřebuje pro vojenské akce povolení Kongresu a vyzývám ho, aby přišel do Kongresu na řádnou diskusi o naší roli. Naše předchozí zásahy v této oblasti neudělaly pro naši bezpečnost nic a Sýrie nebude jiná.“

Zajímavé také je, které země americký útok podporují. Většina představitelů včetně našeho premiéra z Trumpa příliš nadšena nebyla. A najednou okamžitě schvalují rozhodnutí, o kterém téměř nic neví. Čeká nás asi zajímavý rok plný veletočů…

Budeme rádi, když se přidáte,……..budeme rádi, když budete souhlasit,……………..budeme rádi, když nebudete souhlasit, ale nebudeme rádi, když budete lhostejní.

213544 hlasů Dej palec!