Politico: Zavřít! Zavřít! Zavřít! Trumpovi voliči chtějí s Clintonovou skoncovat!


  1. Homepage
  2. Politico: Zavřít! Zavřít! Zavřít! Trumpovi voliči chtějí s Clintonovou skoncovat!
cwxyh0dweaaxil0

Komentujeme pro vás:

Spojeným státům hrozí rozpad! Kampaň se kvůli nekonečným důkazům o korupci vyhrocuje natolik, že padají drsnější a drsnější slova. A i kdyby to kandidáti dělali jen pro volební zisk, v lidech to zůstává. A je velkou otázkou, zda to nedopadne jako u nás, kde si média přála jiného kandidáta, než jakého vybrali lidé. USA přitom potřebují výraznou proměnu! Hillary, pokud nevyhraje, hrozí lynč. A poděkovat (kromě sebe) může WikiLeaks, které teď sypou přešlap za přešlapem. Když teď na mítinku v Severní Karolíně Trump nazval Hillary „nejzkorumpovanějším politikem, který vůbec kdy usiloval o úřad prezidenta“, dav příznivců začal vášnivě skandovat Zavřít! Zavřít! Zavřít! Jenže Donald není člověk politické korektnosti, aby řekl – ale no tak, nechme nejprve soud, ať rozhodne…Kdepak. Přesně naopak: „Tak jdeme na to. Pojďme to udělat, „radil. „8. listopad, pojďme vyhrát. Pojďme vyhrát. Pojďme vyhrát!“ A dodal: „My vyhrajeme, máme spoustu možností. Ale musíme vyhrát.“

 Původní článek

Donald Trump will have “lots of options” to go after Hillary Clinton if he’s elected president, he told supporters Friday.

At a rally in Fletcher, North Carolina, Trump again dubbed his opponent “the most corrupt politician ever to seek the office of the presidency,” a charged comment that sparked raucous chants of “lock her up” from his supporters.

The Republican presidential nominee then responded to the chants with an uncharacteristic suggestion, similar to President Barack Obama’s counsel to “don’t boo, vote.”

“Well, let’s do this. Let’s do this,” he advised. “Nov. 8, let’s win. Let’s win. Let’s win.”

But he added: “We win, we have lots of options. But we gotta win.”

Based on his past rhetoric, Trump’s options would include re-investigating the email controversy that has dogged Clinton’s campaign and, as he said in March, appointing Supreme Court justices.

Trump has labeled Clinton a criminal for using a private email server when she led the State Department and deleting thousands of emails, arguing that the Democratic presidential nominee shouldn’t even be allowed to run.

He has since ramped up his rhetoric, threatening during the second presidential debate to jail the former secretary of state. Trump has said Clinton belongs in jail and vowed to, if elected, ask his attorney general to appoint a special prosecutor to look into Clinton’s email controversy. The real estate mogul has also said he will have the FBI’s now-closed investigation into Clinton’s server investigated.

While his campaign manager tried to walk back his threat to jail Clinton as “a quip,” Trump has doubled down on his pledge.

And, perhaps unfamiliar with how the Supreme Court works, Trump said during the Republican primary he would “probably appoint people that would look very seriously at her email disaster because it’s criminal activity.”

“And I would appoint people that would look very seriously at that to start off with,” he told ABC’s “Good Morning America” in late March, adding that Clinton is getting away with “murder.”

“If she’s able to get away with that,” he said then, “you can get away with anything.”

 www.politico.com

 

Budeme rádi, když se přidáte,……..budeme rádi, když budete souhlasit,……………..budeme rádi, když nebudete souhlasit, ale nebudeme rádi, když budete lhostejní.

213544 hlasů Dej palec!