NY Post: Trump se na Floridě dostává do pohodlného vedení o 4 procenta!!


  1. Homepage
  2. NY Post: Trump se na Floridě dostává do pohodlného vedení o 4 procenta!!
trump-winning-2

Komentujeme pro vás:

Je to tak, na bitevním poli v tomto zásadním státě poráží Donald Trump podle posledních průzkumů Hillary Clintonovou 46:42! A jak víte, vítěz bere vše! Trump má pohodlnou většinu 58:29 mezi bílými voliči, Hillary spoléhá na podporu latino- a afroameričanů. 
Nejnovější průzkumy mu dávají jasné vedení ve všech oblastech Floridy, vyjma jihovýchodní části. Hillary ztrácí dokonce i mezi ženami, kde klesla o 3 body. Hillary viní FBI, může ale vinit jen sebe samu. FBI nebyla tím, kdo by jí nainstaloval soukromý server do sklepa! A kdoví, jak to doopravdy bylo, jsou to celé až moc velké manévry na to, že by kandidátka na prezidentku neuměla ovládat novější BlackBerry a potřebovala si maily posílat přes vlastní systém. Ale to ukáže další vyšetřování! 

Původní článek

 

Donald Trump is beating Hillary Clinton by four points in the crucial battleground state of Florida, according to a newly released poll.

The New York Times Upshot/Siena College poll shows Trump receiving the support of 46 percent of likely Florida voters, while Clinton is at 42 percent. Libertarian candidate Gary Johnson is at 4 percent, while Green Party candidate Jill Stein is at 2 percent.

The poll shows Clinton leading women by a 7-percentage point lead (previously she had a ten point lead), while Trump has grown his lead among men to 18 points (previously it was 9).

Among white voters, Trump has a massive lead, 58 percent to Clinton’s 29 percent. But Clinton has a significant edge with black voters (81 percent to 11 percent) and Hispanics/Latinos (59 percent to 30 percent).

“Both Trump and Clinton continue to hold tremendous leads with voters from their own party but self- identified independents have moved from leaning to Trump by two points to now giving the Republican a twelve point advantage as support for Johnson has been cut in half,” said Siena College pollster Don Levy.

“Trump leads in all areas of the state except in the vote-rich Southeast where Clinton has widened an already large lead from 23 to 28 points,” said Levy.

The poll also shows Republican Senator Marco Rubio with a 9 point lead on his Democratic challenger, Rep. Patrick Murphy, 51 percent to 42 percent.

The poll of 814 likely voters was taken Oct. 25-27 and has a margin of error of 3.4 percentage points.

www.nypost.com

Budeme rádi, když se přidáte,……..budeme rádi, když budete souhlasit,……………..budeme rádi, když nebudete souhlasit, ale nebudeme rádi, když budete lhostejní.

213544 hlasů Dej palec!