NY Post: Hillary věří úchylům! Weiner posílal fotky penisu nezletilé, na tohle mu Hillary koupila šifrovaný telefon?!


  1. Homepage
  2. NY Post: Hillary věří úchylům! Weiner posílal fotky penisu nezletilé, na tohle mu Hillary koupila šifrovaný telefon?!
90

Komentujeme pro vás:

Clintonové důvěrnice Huma možná nebyla tím hlavním spojencem. Její manžel, který musel rezignovat na post kongresmana kvůli šetření FBI, totiž požíval obrovskou důvěru Clintonové. A to těsně po svatbě Humy A Weinera. Byl to tedy sňatek z rozumu? Objevené e-maily odhalily, jak Hillary ještě coby ministryně zahraničí, poslala Weinerovi šifrovaný telefon. A předání zprostředkovala právě Huma Abedinová. Proč asi? Aby byli neustále ve spojení a probírali věci, které neměly slyšet ani uši FBI…ještě že zasáhl server WikiLeaks. Washingtonská bažina je smrdutější, než si kdokoliv myslel.

Původní článek

 

Hillary Clinton trusted Anthony Weiner enough to have him help deliver a “secure phone” to her, new emails released by the State Department reveal.

In an Aug. 2, 2010, email between Clinton aide Huma Abedin and her boss, the two try to work through the logistics of moving a secure phone from one location to another.

“Ok I will [redacted] just fedex secure cell phone from dc,” writes Abedin, who had married then-Congressman Weiner only weeks earlier, on July 10.

“Anthony leaving office to bring me to airport now so hopefully will make it just in time,” she added, an apparent reference to Weiner.

Clinton, who was then secretary of state, responded, “Maybe one of Anthony’s trusted staff could deliver secure phone?”

The details of the secure phone are not known — and it isn’t clear whether Weiner ever got his hands on the device.

But the exchange shows that Clinton trusted Weiner — who would resign a year later amid revelations of his pervy online behavior — with a sensitive device.

Last week, FBI Director James Comey notified Congress that new evidence had emerged in the Clinton email investigation.

That new evidence was found on a computer owned by Weiner and apparently shared by his now-estranged wife.

This new email exchange was released by the State Department on Thursday as part of an ongoing Freedom of Information Act lawsuit.

www.nypost.com

Budeme rádi, když se přidáte,……..budeme rádi, když budete souhlasit,……………..budeme rádi, když nebudete souhlasit, ale nebudeme rádi, když budete lhostejní.

213544 hlasů Dej palec!