LA Times: Poslední debata bude zaměřena na imigraci. Téma, ve kterém si Trump libuje!


 1. Homepage
 2. LA Times: Poslední debata bude zaměřena na imigraci. Téma, ve kterém si Trump libuje!
trump_deportation_plan

Komentujeme pro vás:

Středeční debata na Nevadské univerzitě v Las Vegas by měla Donaldu Trumpovi sednout jako ulitá! V městě kasin je jako doma, sám jich pár vlastní. Těžko ho může něco rozhodit. A navíc nosné téma bude imigrace, nabídl už několik zásadních řešení! Bude zajímavé sledovat, jak posunul nápad se zdí na hranici s Mexikem, možná už plán dokonce zadal nějakým architektům. Trump je muž činu, nechce čekat a zaobírat se plácáním! Jedno z témat debaty bude i Nejvyšší soud. Zde má jasného kandidáta, nejúspěšnějšího newyorkského starostu a právníka Rudolpha Giulianiho, který je jeho velkým podporovatelem. Trump mu věří a velmi prosazuje jeho metodu stop-and-frisk, tedy zastav a prohledej, která je nejúčinnější policejní taktikou na pouliční kriminalitu.

 Původní článek

Donald Trump continues to campaign in Florida on Wednesday, as Hillary Clinton hosts two rallies in Colorado and Nevada.

 • Two women step forward and allege Trump groped them. Clinton’s campaign responds.
 • Russia’s response to U.S. accusations that it hacked Democratic emails? How flattering.
 • A top Bernie Sanders aide comes to the defense of Donna Brazile in email flap.
 • They wanted Trump off the ballot, now they are voting for him.
 • Trump backers tweet #repealthe19th after polls show he’d win if only men votedThe Commission on Presidential Debates released topics on Wednesday for the third — and final — presidential debate next week.Fox News anchor Chris Wallace will moderate the debate between Hillary Clinton and Donald Trump and has selected topics focused on debt and entitlements, immigration, the economy, the Supreme Court, foreign hot spots and the candidates’ fitness to be president.

  The debate will be held Oct. 19 at the University of Nevada at Las Vegas and will consist of six segments that will last 15 minutes.

  The topics are subject to change as the topsy-turvy campaign inches closer to the Nov. 8 election, the commission said.

  In Sunday’s town-hall style debate in St. Louis, Trump and Clinton traded personal jabs in a debate that drew 66.5 million viewers, down from the record-setting 84 million viewers who watched their Sept. 26 debate.

  Hillary Clinton’s campaign called new allegations of sexual assault against Donald Trump „disturbing,“ but said the account „sadly fits everything we know about the way Donald Trump has treated women.“

  „These reports suggest that he lied on the debate stage and that the disgusting behavior he bragged about in the tape is more than just words,“ campaign communications director Jennifer Palmieri said.

  www.latimes.com

Budeme rádi, když se přidáte,……..budeme rádi, když budete souhlasit,……………..budeme rádi, když nebudete souhlasit, ale nebudeme rádi, když budete lhostejní.

213544 hlasů Dej palec!