Krize pseudoelit, krize médií. Co má společného Praha s New Yorkem a Floridou? Kavárnu…


  1. Homepage
  2. Krize pseudoelit, krize médií. Co má společného Praha s New Yorkem a Floridou? Kavárnu…
us-cr750-750x350

Nemyslíme tím samozřejmě nějakou pobočku sítě Starbucks, myslíme tím kavárnu ve smyslu ideologickém. Kavárna je označení lidí, kde je přání otcem myšlenky. Často jde o volné společenství, které dlouhodobě propaguje určitý názor, ohání se demokracií, ovšem jen do chvíle, kdy se demokracie chová podle jejich představ. Jiný názor odmítají, staví se do pozice určitých „elit“. Zajímavé je, že jsou to titíž lidé, kteří by do krve obhajovali třeba volební právo žen.

Dokud nejsou volby. Potom najednou hledají cestu, jak volební právo zase omezit. Najednou jim vadí, že jejich hlas má úplně stejnou váhu, jako hlas lidí, kteří smýšlejí odlišně nebo zastávají z jejich pohledu méně prestižní zaměstnání. Co na tom, že v reálu je hodnota jejich práce často mizivá. Navzájem se utvrzují a podporují v určitém světonázoru. Utvrzují se, že Trump je hňup a buran, a Clintonová div ne matka Tereza. Mají na to samozřejmě právo, na jiný než souhlasný názor ovšem reagují podrážděně, agresivně a plácají si rukou na čelo. A takové lidi najdete jak v Praze, tak v USA. Mají společnou další věc – napojení na média. Ať už v nich přímo působí, nebo zastávají pozice určitých „autorit“. Díky tomu mají pocit, že to, co dokážou vnutit lidem bez přístupu do médií, je bezvýhradně akceptováno.

Ale není. Proto jsou potom demonstrace jako u nás, zapalují se auta jako v USA. Není to ale nic víc než krize tzv. pseudoelit. Lidí, kteří na jednu stranu chtějí rovnost, na druhou sami sebe vidí jako ty rovnější z rovnějších… Spojené státy teď možná čeká stejné mediální rozdělení, jako ČR. Je to ale jenom procitnutí, že média zdaleka nejsou sedmou velmocí. Ony už totiž nejsou žádnou velmocí. A musí své místo na slunci obhájit. Lidé jim ale důvěřují stále méně.

Budeme rádi, když se přidáte,……..budeme rádi, když budete souhlasit,……………..budeme rádi, když nebudete souhlasit, ale nebudeme rádi, když budete lhostejní.

213544 hlasů Dej palec!