Fox News: Vzpoura zaměstnanců Facebooku! Zuckerberg se postavil za Trumpa!


  1. Homepage
  2. Fox News: Vzpoura zaměstnanců Facebooku! Zuckerberg se postavil za Trumpa!
3327114827

Komentujeme pro vás:

Některé posty Donalda Trumpa vzbudily vášnivou diskuzi uvitř největší firmy provozující sociální síť Facebook. Našli se zaměstnanci, kteří tvrdili, že například Donaldův plán nevpustit do země žádné muslimy, aby zabránil případným útokům, odporuje pravidlům sítě na svobodu slova. Šéf Facebooku Mark Zuckerberg ale rozhodl, že se nic odstraňoat nebude, že cenzura je nepřípusná. Mnozí proto hrozili odchodem, mluvčí Facebooku ale prohlásila, že tento (Trumpův) obsah se stal důležitou součástí diskuze ohledně otázky, kdo se stane příštím prezidentem. Facebook obecně dává lidem už tak falešný pocit, že jdou správným směrem, protože se obklopují výhradně názory a lidmi, uvažujícími stejně…alespoň si pak můžou společně zanadávat, když většina rozhodne jinak.

 Původní článek

 

Some of Republican presidential candidate Donald Trump’s posts on Facebook have set off an intense debate inside the social media company over the past year, with some employees arguing certain posts about banning Muslims from entering the U.S. should be removed for violating the site’s rules on hate speech, according to people familiar with the matter.

The decision to allow Mr. Trump’s posts went all the way to Facebook Chief Executive Mark Zuckerberg, who ruled in December that it would be inappropriate to censor the candidate, according to the people familiar with the matter. That decision has prompted employees across the company to complain on Facebook’s internal messaging service and in person to Zuckerberg and other managers that it was bending the site’s rules for Trump, and some employees who work in a group charged with reviewing content on Facebook threatened to quit, the people said.

“Facebook has never contacted us about employee complaints and has never removed a post,” a spokeswoman for Trump’s campaign said. “We are not concerned about the liberal Clinton elites who are so intolerant of conservative ideas that they would seek to censor the Trump campaign’s enormously successful Facebook engagement.”

In a statement provided Wednesday evening, a Facebook spokeswoman said its reviewers consider the context of a post when assessing whether to take it down. “That context can include the value of political discourse,” she said. “Many people are voicing opinions about this particular content and it has become an important part of the conversation around who the next U.S. president will be.”

On Friday, senior members of Facebook’s policy team posted more details on its policy. “In the weeks ahead, we’re going to begin allowing more items that people find newsworthy, significant, or important to the public interest—even if they might otherwise violate our standards,” they wrote.

www.foxnews.com

Budeme rádi, když se přidáte,……..budeme rádi, když budete souhlasit,……………..budeme rádi, když nebudete souhlasit, ale nebudeme rádi, když budete lhostejní.

213544 hlasů Dej palec!