Fox News: Mexická vláda očekává zemětřesení! Přijímá opatření kvůli Trumpovu vítězství!


  1. Homepage
  2. Fox News: Mexická vláda očekává zemětřesení! Přijímá opatření kvůli Trumpovu vítězství!
lawmakers-just-passed-a-proposal-to-ban-donald-trump-from-entering-mexico-2

Komentujeme pro vás:

Donald Trump už mnohokrát řekl, že je potřeba postavit zeď na hranicích USA a Mexika. A Mexiko ji samozřejmě zaplatí, jsou to převážně jeho imigranti, kdo nelegálně vstupují do Států. Teď už ale i samotná mexická vláda chystá opatření, které mají minimalizovat rozkolísané trhy. Je jasně vidět, že Trumpovo vítězství není jen zbožné přání vášnivých pisálků těch pár novin, které ho stabilně podporují. Mexická vláda už nachystala i nový byznysplán pro obří státní ropnou společnost Pemex. S nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu se totiž všechny kontrakty musí vyjednat znovu, protože nevýhodné mezistátní smlouvy budou zrušeny. Už za tři dny…

Původní článek

The Mexican government has taken steps to cushion the economy from any turbulence arising from a Donald Trump victory in next week’s U.S. presidential election, Finance Secretary Jose Antonio Meade said Friday.

Those steps include drafting a 2017 budget „that brings us back to a primary surplus,“ putting aside funds to meet all sovereign debt obligations that come due during the first five months of next year, and presenting a new business plan for state oil company Pemex, Meade told Radio Formula.

„All this allows that this volatility we are already seeing does not affect any real (economic) variable,“ he said.

Polls show Democrat Hillary Clinton with a narrow lead over Republican candidate Trump with days to go before the Nov. 8 election.

The real estate mogul launched his campaign for the Republican nomination with a speech that featured a denunciation of Mexican immigrants to the U.S. as criminals and „rapists.“

Since then, Trump has vowed to build a wall on the U.S. border with Mexico and to scrap the North American Free Trade Agreement.

„We are calm,“ Meade said Friday, adding that should Trump win, the Mexican government will closely monitor the reactions in financial markets.

„We are alert and we have instruments to react according to what we are seeing,“ he said, downplaying the likelihood of any dramatic announcements in Mexico on the day after the U.S. election, regardless of the outcome.

„It is not worth the trouble of hasty reactions before we have clarity about the scenario we are going to face,“ the finance secretary said.

www.foxnews.com

Budeme rádi, když se přidáte,……..budeme rádi, když budete souhlasit,……………..budeme rádi, když nebudete souhlasit, ale nebudeme rádi, když budete lhostejní.

213544 hlasů Dej palec!