Evropa na rozcestí. Jaké hodnoty bude prosazovat, pokud NATO oslabí?


  1. Homepage
  2. Evropa na rozcestí. Jaké hodnoty bude prosazovat, pokud NATO oslabí?
574954-top_foto1-gyzc5

Před několika týdny se to zdálo nepředstavitelné, vítězství Donalda Trumpa se ale Evropy dotkne mnohem víc, než si připouštíme. Zejména v otázce bezpečnosti. Pokud totiž Trump prohlásí, že přispíváme do NATO podstatně méně než USA, znamená to v kontextu mnohem víc. Mapa světového vládnutí se razantně překreslí. Nezachráníme se tím, že z rozpočtu vyčleníme další miliardy na zbrojení. Musíme se začít ptát, co jsou ony hodnoty, na které tím přispíváme. Teď se vojensky vymezujeme vůči Rusku, Trump ale projevil ochotu se s Putinem dohodnout. Zaklínáme se Ukrajinou, pokud by ji ale Putin chtěl, už ji dávno má. Takto funguje  jako pohodlná nárazníková zóna. Trump se vymezí spíš proti Číně, obchodně už začal během kampaně.
Bude tedy nutné dál tolik zbrojit? NATO je hlavně podpora americké myšlenky šířené po světě, i proto přispívá víc než ze 75 %. Jistě, jsou to i naše hodnoty, potřebujeme ale být tolik expanzivní a pořádat obdobu křižáckých válek? A máme na to? Pokud si Evropa postaví vlastní armádu, proti komu se bude bránit? A dohodne se vůbec? Německo, Francie, Velká Británie, Itálie…zájmy těchto zemí vždy byly a zůstávají odlišné. Společná evropská myšlenka je částečně zakryla, ale nezmizely. O dalším směřování nás čeká vášnivá debata.

Budeme rádi, když se přidáte,……..budeme rádi, když budete souhlasit,……………..budeme rádi, když nebudete souhlasit, ale nebudeme rádi, když budete lhostejní.

213544 hlasů Dej palec!