Demokracie může kdykoliv zkolabovat, straší komentátoři. Přitom už dávno zkolabovala…


  1. Homepage
  2. Demokracie může kdykoliv zkolabovat, straší komentátoři. Přitom už dávno zkolabovala…
first

Je zajímavé, jak se v čase proměňuje definice různých termínů. Třeba takový uprchlík. To byl ještě nedávno někdo, kdo utíkal před opravdovým nebezpečím. Postupem času se ale uprchlíky začali označovat i lidé, kteří jen docela obyčejně táhnou za lepším. Tím se jednak termín „uprchlík“ devalvuje, jednak logicky klesá ochota pomáhat i těm, kteří to opravdu potřebují. Nebo snad máte pocit, že je například takový Pákistán ve válce?

Postihlo to ale už i „svaté“ pojmy, jako je naše liberální demokracie. Mezi základní pilíře totiž patří právo na svobodné vyjadřování. Novináři nás dokola straší – režimy se utužují, ve světě se rozpíná autokracie, plíživě se omezují svobody! S nástupem Donalda Trumpa se samozřejmě mluví o tom, že kolébka demokracie je v maximálním ohrožení. Byla ale paradoxně už dávno předtím! Kvůli politické korektnosti už jste dávno nesměli říkat, co si myslíte, museli jste si dávat pozor na různá vyjádření, vyvarovat se N-word a F-word atd.

Novináři napříč spektrem najeli víceméně na jednu vlnu a kdokoliv, kdo využil demokratických pravidel, byl jimi hned označen za radikála, za extremistu a tak dále. A najednou přišel Donald Trump a zbořil celý léta stavěný domeček z karet, který si novináři opečovávali a budovali tak vlastní standardy morálky a demokracie. A i z toho důvodu ho mnozí nenávidí. Ale zpátky k demokracii: není přece řešením, aby byli všichni jako stádo ovcí a nikdo nevybočoval. To je naopak zárodek oné skryté totality, před kterou nás komentátoři varují. Ale proč až teď? Zatím ji přijímáme relativně s úsměvem, protože sebou nese zdánlivý blahobyt… Je to ale jen obyčejná nechuť ke změně!

 

 

Budeme rádi, když se přidáte,……..budeme rádi, když budete souhlasit,……………..budeme rádi, když nebudete souhlasit, ale nebudeme rádi, když budete lhostejní.

213544 hlasů Dej palec!