Chléb a teritoriální hry. Ale jak na to? Jsme v osidlech kampaní…


  1. Homepage
  2. Chléb a teritoriální hry. Ale jak na to? Jsme v osidlech kampaní…
mega

 

Velké plus kampaně Donalda Trumpa bylo v tom, že byla invenční, přinesla zcela nové postupy. Přišel se svým twitterovým účtem, kterým vypálil rybník dosud zaběhlému mediálnímu společenství, a to bylo bezradné. Proto také kolem sebe žurnalisti kopali jak vzteklí. Stačilo ale udělat první gesto, poslat pár raket kamsi do Sýrie a už zase mají co analyzovat, o čem psát…a byl chvíli klid. Vlastně to vypadalo na geniální tah, který dohromady nikomu příliš neublížil a zároveň skoro všem pomohl. Jenže doba je rychlá a po prvotním šoku přišly pochybnosti. A začalo se mnohem víc analyzovat. Ani novináře už nelze opít rohlíkem tak snadno, a proto začali o smyslu operace pochybovat.

Samozřejmě ani Asad už dávno není včerejší a díky tomu, že se mu jeho mediální obraz podařilo značně vylepšit, i jeho slova se už berou v potaz. Jenže, co teď s tím? Že jde primárně o teritoriální hru, je naprosto jasné. Že kvůli ní Evropa čelí imigrantské krizi, je také jasné a že umírají tisíce nevinných lidí bohužel také.

Říká se, že generálové se vždy připravují na minulou válku. A Sýrie to potvrzuje do posledního písmene. To, co fungovalo u předchozích invazí, ať už jde o Irák nebo Afghánistán, dávno nezabírá. Twitter, který Donaldu Trumpovi pomohl v kampani, byl dobrý sluha, ale začíná být zlý pán. Všechno se na něm probere a zanalyzuje tak rychle. Informačních zdrojů jsou tisíce, každý křičí svoji pravdu. Teritoriální politika se stává novým náboženstvím v tomto smyslu: Vyberte si, čemu chcete věřit. Můžete ostatní zdroje ignorovat, ale zcela tomu neutečete. Ani útok na autobus s německými fotbalisty příliš nezabírá, zkrátka si zvykáme, že každou chvíli někde něco bouchne a je kolem něj příliš mnoho pochybností.

Proto se musí hledat mediálně stále vděčnější a vděčnější události a témata. Nejnovější kampaní, která má přebít předchozí pochyby, je shození megabomby na Afgánistán. Dosud nikdy nebyla použita, i proto teď splňuje ten „wow“ efekt. No, dobře. Ale skutečně to na někoho ještě zabírá? A co bude další? Severní Korea?

USA mají v Sýrii 5 základen. Jednu dokonce 50 kilometrů od poslední „bašty“ IS – Rakky. Že by největší a nejsilnější armáda světa nedokázala během týdne zlikvidovat několik žoldáků se samopaly?

 

 

 

 

Budeme rádi, když se přidáte,……..budeme rádi, když budete souhlasit,……………..budeme rádi, když nebudete souhlasit, ale nebudeme rádi, když budete lhostejní.

213544 hlasů Dej palec!